Evolution EVOMAG28 Magnetic Drill 1200W 110V
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EVLS28MAGL
Available to Order Available from stock
Available to order
Out of Stock
Description
Versatile, accurate and fast, the EVOMAG28 combines strong electro-magnetic adhesion at 1300kg. The spoke handles can also be mounted on the right or left side of the machine for better ease of use. The cuts are precise and clean due to an optimised rotation speed of 570rpm. It offers incredible value and an impressive 13mm twist drill capacity with the added capability to use up to a 28mm cutter.
Supplied with: 1 x Coolant System, 1 x Safety Guard & Hardware, 1 x Safety Strap, 3 x Feed Handles, 4 x Hex Keys (2.5, 4, 5, 6mm), 1 x Chuck with Chuck Key, 1 x Instruction Manual and 1 x Carry Case.
Specification:
Input Power: 1,200W
No Load Speed: 480/min.
Magnet Adhesion: 1300kg
Max. Annular Cutting Capacity: 28mm
Max. Cutting Depth: 50mm
Cutter Shank: 19mm
Standard Twist Drill Capacity: 13mm
Magnet Dimensions (HxWxL): 50 x 80 x 164mm
Max. Machine Height: 585mm, Min. Machine Height: 450mm
Power Cord Length: 2.5m
Sound Pressure Level LPA: 91 dB(A)
Weight: 14kg
Evolution EVOMAG28 Magnetic Drill 110V Version.